Druk fleksograficzny

Etykiety samoprzylepne

Etykiety pełnią funkcję informacyjną, ostrzegawczą oraz ozdobną. Aplikuje się je na różnego rodzaju opakowania, co warunkuje użycie surowca, z którego ma być wykonane etykiety. Można wydrukować etykiety samoprzylepne na papierach, foliach białych, perlistych, czy transparentnych z różnymi klejami.

W zależności od surowca, na etykietach można wykonać różnego rodzaju zdobienia. Etykiety papierowe można ozdobić cold-stampingiem, hot-stampingiem, czy tłoczeniem, z kolei na folii sprawdzi się cold-stamping, a alternatywą dla tłoczenia jest lakier puchnący.

Etykiety samoprzylepne znajdują zastosowanie w pakowaniu kosmetyków, żywności, chemii gospodarczej itp.

Etykiety shrink Sleeve

Etykiety typu Shrink Sleeve niezwykle szybko znalazły zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu opakowaniowego.

Etykiety drukowane na foliach termokurczliwych z tworzyw PET oraz PVC, po uformowaniu w rękaw można nawinąć w rolę, lub pociąć na sztuki, w zależności od techniki aplikacji, którą dysponuje klient. Etykiety drukujemy w technice fleksograficznej oraz cyfrowej, dzięki czemu klient może wybrać bardziej ekonomiczną opcję.

Oferujemy zadruk w 8-9 kolorach, z możliwością uszlachetniania sleevów foliami cold-stampingowymi oraz lakierem błyszczącym lub matowym.

Etykiety wineglass

Etykiety wineglass znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży owocowo-warzywnej oraz u producentów słodyczy. Umożliwiają one oznakowanie produktów, jak i atrakcyjne zamykanie towarów pakowanych w tzw. rękaw siatkowy.

Możliwości technologiczne Drukarni Franczak pozawalają na wykonanie wielokolorowych nadruków z wysokiej jakości uszlachetnieniami, takimi jak: laminacja, cold-stamping, lakier z wybraniem.

Etykiety wineglass wykonujemy również z praktyczną perforacją, ułatwiającą pracę przy pakowaniu ręcznym lub półautomatycznym.

Nasza firma oferuje doskonałej jakości druk z wykorzystaniem papieru termotransferowego lub termicznego – dającego możliwość zadrukowywania już podczas pakowania. Etykiety wineglass wykonujemy również z papieru syntetycznego.

Etykiety typu banderola

Etykieta typu banderola jest rozwiązaniem wyjątkowo praktycznym i ekonomicznym, dlatego też doskonale sprawdza się przede wszystkim w zakresie pakowania trudnych do etykietowania produktów.

Banderole, produkowane przez nas w Drukarni Franczak znajdują zastosowanie w różnych branżach. Idealnie sprawdzają się między innymi przy tworzeniu opakowań promocyjnych i zbiorczych, ale też wyrobów papierniczych, produktów mięsnych i piekarniczych.

Nasze możliwości technologiczne pozwalają na zadruk zamówionych banderoli w 9 różnych kolorach. Ponadto istnieje także możliwość wykonania na ich powierzchni uszlachetnień z wykorzystaniem: laminacji, coldstampingu, lakieru z wybraniem.

Oferujemy druk na wysokogatunkowych foliach zgrzewalnych.

Saszetki na maseczki / laminaty

Saszetki wykonuje się z różnego rodzaju laminatów wielowarstwowych z barierą np. aluminiową, dzięki której zapachy i związki lotne z mas się nie ulatniają.

Saszetki są pełnowartościowym opakowaniem, nie potrzeba do nich dodatkowych etykiet, czy kartonów. Po wydruku przekazywane są do konfekcji, w której się je napełnia i zgrzewa.

Etykiety IML

Drukarnia Franczak posiada kompleksowe, nowoczesne wyposażenie, które umożliwia wykonywanie wysokiej jakości etykiet IML. Etykiety IML formowane są podczas produkcji opakowań – najczęściej z polipropylenu – z użyciem wtryskarek. Do techniki ich tworzenia nawiązuje również skrótowa nazwa etykiet: IML to skrót pochodzący od angielskiego określenia in-mould-labeling, co oznacza etykietowanie w formie wtryskanej na gorąco. W trakcie procesu produkcyjnego etykieta umieszczana jest w specjalnej formie. 

Oferujemy produkcję etykiet IML zadrukowanych dowolnymi grafikami, jak i zdobionych wybraną metodą, przy użyciu foli metalizowanych. Dodatkowo zdobienie etykiet możliwe jest jednak wyłącznie w przypadku wyboru techniki druku fleksograficznego. Innymi dostępnymi technikami są druk offsetowy rotograwiurowy i cyfrowy. 

Tworzone w drukarni Franczak etykiety IML wykonujemy na wysokiej jakości foliach PP o grubości 50 ÷ 100 mm. Po wysztancowaniu na wybrany kształt, etykietę umieszczamy na opakowaniu produktu. Łączenie etykiety z opakowaniem możliwe jest dzięki nowoczesnej metodzie wtrysku, opartej na użyciu gorącego, roztopionego polipropylenu w temperaturze od 200 do 240°C.

Dobre etykiety IML – czyli jakie?

Technika wtryskowa pozwala na uzyskanie jednorodnego, estetycznego opakowania z wtopioną etykietą. Dla uzyskania estetycznego i trwałego efektu, tę nowoczesną technikę należy wykonywać wyłącznie na najwyższej jakości etykietkach, odznaczających się kilkoma istotnymi cechami, przede wszystkim odpowiednim oporem cieplnym oraz sztywnością. Istotną rolę odgrywa tu również kwestia elektrostatyki, a dokładniej jej brak. Etykiety IML powinny być bowiem pozbawione ładunku elektrostatycznego, aby mogły być umieszczone w metalowej formie wtryskowej.  

Zalety etykiet IML 

Opakowania tworzone z użyciem etykiet IML cechują się przede wszystkim wysoką estetyką, korzystnie wpływającą na postrzeganie produktu, jak również dużą odpornością na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne, przede wszystkim wilgoć. Ponadto warto również wiedzieć, że tak stworzone opakowania znacznie łatwiej poddaje się recyklingowi, zgodnemu z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej.  

Etykiety IML to z pewnością nowa i warta zgłębienia droga w branży. O ile tylko ich produkcja przebiega na najwyższym poziomie i w zgodzie z obowiązującymi standardami, etykiety IML stanowią symbol nowoczesności i innowacyjnych usprawnień. 

podłoża trudno klejące

Obecnie na rynku, w ofercie producentów papieru, znaleźć można szeroką i zróżnicowaną gamę klejów, stworzonych z myślą o różnych podłożach, jak i warunkach etykietowania. Najczęściej wybieranymi są kleje kauczukowe i akrylowe.

Mimo iż szczególnie popularne, nie sprawdzają się one jednak w przypadku każdego podłoża. Zdarza się bowiem, iż mamy do czynienia z podłożem trudno klejącym, które wymaga użycia specjalnego, dedykowanego kleju.

Do takich powierzchni zalicza się między innymi powierzchnie silikonowane oraz gumowe, takie jak przewody, kable i opony, ale również pokryte śliską warstwą, silikonowane czy zabrudzone olejem bądź parafiną. Trudność w doborze kleju mogą sprawiać nie tylko cechy samej powierzchni, ale też tak zwane warunki etykietowania. Przykładem tego są powierzchnie zakurzone, wilgotne lub mrożone.

W drukarni Franczak nie tylko drukujemy wysokiej klasy etykiety, ale również pomagamy i doradzamy w doborze najlepszego kleju, który w połączeniu z rodzajem powierzchni i warunkami etykietowania, przyniesie jak najlepsze, w pełni satysfakcjonujące efekty.